IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Нинова: Бизнесът иска таван на цените на газа, докато се намери решение с доставките

Работодателските организации настояват и за закон, с който се налага допълнително облагане върху свръхпечалбите на енергийните дружества

14:46 | 28.04.22 г.
<p>
	<em>Снимка: БГНЕС</em></p>

Снимка: БГНЕС

Представители на работодателските организации и фирмите членки на тези организации, които осигуряват 86% от БВП и при тях работят 82% от заетите в България, настояват правителството да направи всичко възможно да възстанови разговорите с „Газпром“ и доставките по договора. А докато това се случи, настояваме и за таван на цените на газа, докато се намери решение. Това каза по време на брифинг министърът на икономиката Корнелия Нинова след среща с работодателските организации.

Тя заяви още, че предложението включва разликата, оскъпяването, което ще дойде заради алтернативни доставки, да се поеме от държавата. „Ще настояваме също да се приеме спешно закон, с който се налага допълнително облагане върху свръхпечалбите на енергийните дружества, да се продължат компенсациите за ток до времето, докогато се решат дългосрочно проблемите с нови договори“, заяви Нинова. 

Тя посочи, че на извънредното заседание на 4 май парламентът трябва да приеме решението за замразяване или таван на цената на природния газ, каквато тя е сега, а разликата да се поеме от държавата.

„Ако за ГЕРБ е най-важно в момента да изнася оръжие, то за нас най-важно е българската икономика, индустрия, спасяване на работни места и доходи и овладяване на инфлацията“, заяви министърът на икономиката.

Тя цитира данни на ведомството, според които основните потребители на природен газ са търговските дружества от сектор енергетика и химия, чието общо потребление възлиза на 1,633 млрд. куб. м газ.

Според справката на Министерство на икономиката структурата на потребление е следната: енергетика – 39,27%, химия – 37,90%, металургия - 5,04%, строителство - 1,64%, стъкло и порцелан - 8,11%, други – 8,04%.

В засегнатите сектори от спиране на подаването на природен газ оперират 25 241 предприятия. В засегнатия сектор са заети 246 909 души, или 11% от заетите в страната. Оборотът на предприятията е 50,471 млрд. лева, или 17% от общия оборот на икономиката, се посочва още в справката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:17 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още